Uued kogemused rahvusvaheliselt õppekäigult Taanist 24. mai stiina.kutt

Kärdla Kooli õpilased Maaria Süsi ja Eliise Lees ning õpetajad Karin Küttim ja Kadri Toming võtsid osa Kärdla Kooli eestvedamisel toimuva Erasmus+ rahvusvahelise projekti „What’s Out There“ esimesest rahvusvahelisest õppekäigust Taani 13.-17. mail 2024 ning jagavad õppekäigu kogemusi.

Meie reis sai alguse esmaspäeval, 13. mai varahommikul. Seigeldes jõudsime südaööks Taani pealinna Kopenhaagenisse. Õpilasi ootas ees külalislahke ja armas Taani perekond, kes võttis hiidlased vastu soojalt ning küllusliku toidulauaga täis kohalikke hõrgutisi.

Teisipäeval, 14. mail sai alguse programmi hariduslik osa, mis kätkes endas keskkonna olulisust ning pani mõtlema sellele, kuidas inimeste tegevus mõjutab tugevalt erinevaid elukeskkondi. Sel korral oli fookuses vee-elustik ning see, kuidas plastik märkamatult selle osaks on saanud.

Meie hommik sai alguse üksteisega tutvumise ning ringkäiguga koolis. Õpilased alustasid rühmatöödega, mille käigus otsiti infot erinevate kunstnike kohta, kes kasutavad kunsti loomiseks just plastikut. Leitud info kujundati plakatile ning valminud tööd jäid esitlusi ootama.

Teine pool päevast möödus Kopenhaagenit avastades. Külastasime Kopenhaageni vanalinna ning kuulsamaid vaatamisväärsuseid. Päeva meeldejäävaim osa oli kindlasti paadisõit läbi Nyhavn`i, mis oma mitmevärviliste majade ja kauni vaatega köitis kõik oma lummusesse.

Õhtul said õpetajad maitsta taani rahvustoite ning lapsed veetsid aega kohalike peredega.

Kolmapäeva, 15. mai hommikut alustasime mere ääres, eesmärgiks korrastada randa ning korjata kokku võimalikult palju plastikut, et seda pärast rühmatöödes kasutada. Peale rannaskäiku külastasime okeanaariumi Den Blå Planet. Pealelõunal alustasid õpilased rühmades projektidega, milles kasutasid kunsti loomiseks hommikul rannast leitud plastikut. Õhtu lõpetasid õpilased taaskord oma Taani peredes ning õpetajad kohalikus pitsarestoranis.

Neljapäeval, 16. mai hommikul viimistlesid õpilased oma plastikust valminud töid ning valmistusid esitlusteks, mis lõimiti esimesel päeval valminud rühmatöödega. Oluline osa valminud tööde juures oli eesmärk edasi anda suuremat probleemi, mis on seotud inimeste tarbimisharjumuste ning veekogude seisukorraga maailmas.

Õhtul viisid kohalikud õpilased oma külalised Kopengaagenis asuvasse Tivolisse, mis on ühtlasi üks Põhjamaade suurimaid ning vanimaid. Õhtu möödus meeleolukalt ja lõbusalt. Oma reisi tagasi armsale kodusaarele alustasime juba kell 1.45 öösel, mil liikusime lennujaama, kust lendasime läbi Helsingi Tallinna ning sealt juba tagasi Hiiumaale.

Kogemus Taanis oli väga põnev ja õpetlik. Õpilased said suure kogemuse võrra rikkamaks, õppisime tundma kohalikku kutuuri ja koolielu ning koostööd tegema erinevatest rahvustest inimestega. Antud projekt on väga hea õppimisvõimalus ning suurepärane võimalus näha, kuidas kooliharidust omandatakse teistes riikides. Samuti loovad saadud kogemused pinnase uute ideede elluviimiseks ka meie koolis.

Projekti „What’s Out There“ tegevused mahuvad perioodi 01.03.2024- 30.06.2025 (16 kuud). Partneritena on kaasatud koolid Kreekast, Taanist ja Horvaatiast. Järgmisena ootab sügisel ees rahvusvaheline õppekäik Kreekasse, Kreeta saarele. Samuti jätkuvad läbi järgmise õppeaasta keskkonna ja loodushoiu alased tegevused Kärdla Koolis kohapeal ning veebipõhine koolidevaheline koostöö eTwinningu keskkonnas.

Lisainfo:

Stiina Kütt