26.märtsil toimunud kontsert “Võta mul käest” oli ood hiiu keelele ja käsitööle ning ühtekuuluvusele. Kauaoodatud ligi 200 osalejaga Kärdla Kooli uues hoones aset leidnud üritus, mille peakorraldajaks Raili Kaibald, tuletas meelde kadumisohus ja unustusse jäävahiiu kultuuri ilu ning näitas, kui tähtis on kogukonna ühtehoid.
Kontsert peitis endas samuti empaatiliseks, loovaks ja maailma mõistvaks inimeseks kasvamise lugu. Õhtujuhid Robin Mägi ja Art Eugen Remmelg sidusid hiiu keelega vürtsitatud dialoogidega, mille koostajaks Kadri Toming, kogu kava üheks terviklikuks jutustuseks. Kontserdi esimest poolt sai kogeda läbi väiksema koolipoisi silmade, mille täitsid oma mänguliste etteastetega nooremad tantsu- ja laululapsed. Kava keskosasse kuuluvad numbrid hõlmasid endas juba veidi tõsisemaid mõtteid, kuid sellele vaatamata ka muhedat hiiu huumorit. Lõpu poole astusid lavale vanemad esinejad. Nende esitused tõid saali juba täiskasvanulikumat meeleolu, kuid õhku jäid siiski lõbusad ja lootust täis noodid.
Kontserti iseloomustavateks märksõnadeks on kindlasti kaasamine ja ühtsus. Lavale pääses erinevas vanuses esinejaid, kellest mitmed ka väljaspool Kärdla Kooli tegutsevad.
Peale Kärdla Kooli pere veel rahvatantsurühmad Kärdla Kultuurikeskusest, TiinaTantsustuudio tantsijad, Kärdla kammerkoor, Käina Huvi- ja Kultuurikeskuse õpilased, Kärdla Muusikakoolis tegutsevad muusikud ja samuti kohalikud käsitöömeistrid Sirje Juurikase juhendamisel.
Lisaks õpilastele said seekord tavalisest rohkem tähelepanu õpetajad, kes lisaks juhendaja rollile ka ise publiku ette astusid. Noortega lauldi külg külje kõrval ühendkooris ja kavast ei puudunud ka liigutav duett.
Käsitööesemete tantsudesse põimimine oli oskuslik ja iga esituse teemaga sobiv. Tantsujuhendajad Jaanika Kuusk ja Tiina Kaev tegid selles osas suurepärast tööd. Esinejad kandsid nii villaseid sokke, hiiu mustriga kindaid, vardakotte kui ka tehniliselt suuremat pädevust ja töömahtu nõudvaid Haapsalu salle ja misjäkusid. Eriliselt hästi jäi meelde pisikeste Tiina Tantsustuudio tantsijate esitus “Sokid”. Musta värvi kostüümid lasid värvikirevatel kodukootud sokkidel tõeliselt särada ning koos koreograafiaga olid antud etteaste staarideks väikeste tantsujalakeste kõrval just kudumid. Publikus tekitas ovatsioone ka peale rahvatantsurühm Naadresed esitust “Räditants” toimunud trikk Haapsalu salli ja sõrmusega. Nimelt pidavat see õige Haapsalu sall ikka sõrmeehtest läbi mahtuma. Tegevus oli kui mustkunstitrikk, mis püüdis kõigi saalisviibijate tähelepänu ja pälvis peale õnnestumist publikult suure aplausi. Uute etteastete kõrval oli tore kohata ka tantsu “Kaltsuvaibast loon ma silla”, mis arvatavasti paljudele tuttav möödunud suvel toimunud tantsupeo repertuaarist. Sama etteastet sai näha ka eelmisel kevadel toimunud kontserdil “Elu on loomine”, mida tänavuse “Võta mul käest” eelkäijaks pidada võib. Kuigi nüüd kasutati roosakate kandiliste vaipade asemel rekvisiitidena ümaraid punutud hiiu vaipasid, tõi vaibatantsu uuesti nägemine saali mõnusat äratundmisrõõmu ja lõi kahe kontserdi vahele justkui nostalgilise silla.
Nagu möödunud aastal, ei puudunud kontserdilt ka koorilaulud. Õhtu jooksul paitasid oma häältega kõrva lausa kolm Raili Kaibaldi koori. Kärdla Kooli lastekoori ja mudilaskoori ning Kärdla kammerkoori esituses kõlanud muusikapalad kanti ette professionaalselt nagu alati.
Laulmise juurde sobitatud liikumised lisasid esitustele värsket emotsiooni ja hoidsid kuulaja fookust lõpuni endal. Eraldi mainimist väärib kammerkoori uudne lahendus, kus traditsioonilise rivistuse asemel seisid esireas mitte naishääled vaid hoopis mehed.
Rahva silme ees seisis muidugi laval ka viimasel ajal kuhjaga kõneainet pakkunud lumivalge klaver. Kogukonna abiga soetatud pillil kõlasid nii saated koorilauludele kui ka iseseisvad instrumentaalteosed. Oma imelist annet klaverimängus näitasid muusikaõpilased Heti ja Helga Kaibald, kes tõid publikuni tuntud eesti heliloojate tööd. Kõigile tuttava “Ukuaru valsi” kandsid kaunilt duona ette Helga Kaibald(klaveril) ja Adeele Reeth Kuusk(viiulil).
Kontserdi lõppedes oli kõigil võimalus Baabade kohviku tegijatelt ja Paavli Koogitarelt endale soetada veel hiiu käsitööesemeid ning käsitöökomme “Võta mul käest”, mis elamusterohket sündmust meenutama jääksid. Väikesest käsitöömüügist jäi uuesti kumama mõte kogukonna kaasamisest ja saarel tegutsevate inimeste väärtustamisest. Tänavune “Võta mul käest” ei jäänud kindlasti alla mullusele “Elu on loomine” kontserdile. Esimesest tegemisest on palju kõrva taha pandud ja nüüd rakendatud. Kogu õhtu oli kevadiselt soojas ja hubases koolimajas nauditavalt lihvitud üheks suureks tervikuks, milles iga esineja oma rolli mängis.
Meribel Piil