COVID-19 info õpilastele ja lapsevanematele 02. september eliisa.liias

Haigusnähtude ilmnemisel ei tohi keegi tulla kooli, seda ka kergete sümptomitega. Mistahes haigussümptomite puhul tuleb kahtlustada koroonaviirust, kanda maski ja helistada oma perearstile.

Alaealiste testimine ja vaktsineerimine toimub ainult lapsevanema kirjalikul nõusolekul.

Millised on COVID-19 sümptomid?

COVID-19 sümptomid ja ka haiguse kulg avalduvad erinevalt. Haigus võib kulgeda ilma haigustunnusteta, kergete või raskete sümptomitega, lõppedes halvimal juhul surmaga.

Kõige sagedasemad COVID-19 sümptomid on peavalu, köha, palavik, hingamisraskused, kurguvalu, köha, lihasvalu, maitsemeelte kadu, haistmismeelte kadu, väsimus ja nõrkustunne.

Kerge nohu või köhaga võib koolis viibida siis, kui haigustunnuste päritolu on teada, näiteks on inimene paranenud mõnest hooajalisest nakkushaigusest, tema enesetunne on üldiselt hea, aga jäänud on kerge jääkköha või -nohu. Samuti juhul, kui on tegemist allergilise seisundiga.

Mida teha COVID-19 haigusjuhtumi korral?

Kui haigustunnused ilmnevad koolis viibides, tuleb sellest teavitada kooliõde või klassijuhatajat, kes edasist tegevust korraldavad. Haigustunnustega inimesele antakse mask ja isoleeritakse teistest. Sõltuvalt vanusest saadetakse haigestunu koju või oodatakse juhendaja/õpetaja/kooliõe järelevalvel lapsevanema saabumiseni, kasutades selleks sobivat ruumi.

Mistahes haigustunnuste korral peavad jääma koju nii vaktsineeritud kui ka vaktsineerimata inimesed.

Mida teha COVID-19 lähikontakti korral?

Kui lähikontakt COVID-19 viiruse kandjaga toimus koolis ei pea haigustunnusteta ja täielikult vaktsineeritud inimesed jääma karantiini ega end ka testima.

Põhikooli õpilastele (alates 12-eluaastast), kes ei ole vaktsineeritud, tehakse koolis toimunud COVID-19 lähikontakti korral kaks koroonatesti. Esimene test on l antigeeni kiirtest. 72h möödudes tehakse PCR-test kurguloputusvedelikust. Testimist koordineerib kooliõde koostöös Terviseameti regionaalse osakonnaga. Testimisega nõustudes kehtib koolikeskkonnas lihtsustatud karantiini kord.

Kui lapsevanem ja/või õpilane ise keeldub testimisest, rakendub tavapärane karantiin ning õpilane saadetakse viivitamata koju.

Testimisega nõustuv õpilane, kui tal on olnud lähikontakt, käib koolis tavapäraselt edasi (kui testi vastus on negatiivne), piiratud on osalemine koolivälistes tegevustes. Kui kiirtesti tulemus on positiivne või ebaselge, soovitame teha kordustesti. Kui test jääb positiivseks või ebaselgeks, suunatakse õpilane perearsti vahendusel täiendavale testimisele. Sellisel juhul ei rakendata enam lihtsustatud karantiini ja õpilane peab jääma testi tulemuse selgumiseni karantiini.

Kui täielikult vaktsineerimata õppija saab lähikontaktseks väljaspool kooli, peab ta vanusest sõltumata jääma karantiini tavapärases korras.

Vaktsineerimine koolis

Vaktsineerimine on tervishoiuteenus, mis on avatud kõigile inimestele alates 12. eluaastast Noorte- ja haridustöötajate ning õpilaste vaktsineerimine aitab haridussüsteemi avatuna ja toimimas hoida.

Kõikidele mittevaktsineeritud alaealiste õpilaste vanematele saadetakse lähiajal tutvumiseks ja tagastamiseks testimise ja vaktsineerimise nõusoleku vorm.

Koolikeskkonnas korraldab vaktsineerimisi kooliõde. Rohkem infot kooliõelt Riina Hanikat hanikat.riina@gmail.com.

Täiendav info:
terviseamet.ee
vaktsineeri.ee

Külalised koolis

Vastavalt Haridus- ja Teadusministeeriumi juhistele võib põhjendatud vajaduse korral koolihoonesse lubada külalisi, kes tõendavad, et on vaktsineerimiskuuri läbinud või COVID-19 haiguse läbi põdenud või kuni 48 tundi varem teinud antigeeni kiirtesti või kuni 72 tundi varem PCR-testi, mille tulemus on negatiivne.

Koolihoones viibija peab olema valmis vastavaid tõendeid esitama ja soovituslik on külalistel koolisiseruumides kanda maski.

Millised on COVID-19 sümptomid?

Mida teha COVID-19 haigusjuhtumi korral?

Mida teha COVID-19 lähikontakti korral?

Vaktsineerimine koolis

Täiendav info: