Kärdla kooli direktori tervitus 1. septembril 2022 01. сентября eliisa.liias

Kallid lapsed, armsad õpetajad, head lapsevanemad, vanavanemad ja kõik linnakodanikud!

On suur õnn alustada kooliaastat üheskoos siin Kärdla linnapargis. 1. septembri avaaktus on pikaajaline traditsioon, mida on Kärdlas tehtud aastakümneid kui mitte sadu. Tänavu saab Kärdla kool 192 aastat vanaks.

Mitte igal pool ei alga aga kool septembris. Näiteks Jaapanis alustatakse kooliaastat aprillis. Aafrikas minnakse kooli jaanuaris. Hollandis lähevad kooli lapsed kohe pärast enda 4. aastast sünnipäeva. Meie mõistes on see küll pigem lasteaia moodi kool.

On suur õnn alustada kooliaastat üheskoos nii, et me ei pea kandma maske ja saame vaadata üksteisele silma. Mis sest, et täna on palju tuulisem ja külmem, kui möödunud nädalal, mil kohtasin mitmeid teist Hausma ujumissillal – aitäh, et pilgu tõstsid ja TERE ütlesid. Sõnal on suur vägi, hea sõna annab palju sooja. Seega tunneme päriselt huvi, kuidas kaaslasel läheb ja mõistame hukka iga kurja mõtte ja teo.

On suur õnn alustada kooliaastat vabal maal, kus saame ise luua tulevikku. Doris Kareva on oma luuletuses öelnud - elu ei ole lugu, vaid lootus ja loomine. Nii on seda ka elu koolis. Iga üks meist saab luua enda ümber turvalist ja sõbralikku keskkonda, kuid seda ei suuda teha õpilane üksi, õpetaja üksi, klassijuhataja üksi, koolipsühholoog üksi, seda ei suuda teha isegi koolijuht, osavalla vanem või vallavanem üksi. Me suudame teha seda koos – luua ja hoida turvalist ja sõbralikku keskkonda.

Nõnda lähemegi vastu uuele kooliaastale lootuses avada 2023 aastal uus koolihoone. Usun, et me saame hakkama kõikide ebamugavustega, mis kolimise ajal ette tulevad, sest eestlane ja hiidlane on sitke rahvas. Kärdla kool on õppimise kallakuga kool, me oleme ettevõtlikud ja loovad. Me õpime erineval viisil, õpime erinevatelt inimestelt ja õpime erinevates kohtades. Näiteks tänased 1. klassi õpilased saavad kunagi põnevusega meenutada, et nendel oli erakordne võimalus alustada kooliteed nukuteatris. Tervitame üheskoos meie 1. klassi astujaid!

Aitäh kõikidele, kes oma kohalolekuga muutsid tänase pidupäeva veelgi erilisemaks. Soovin kõigile turvalist ja sõbralikku kooliaastat.

Head õppimist, armas Kärdla kool!

Margit Kagadze

Foto: Kaja Hiis-Rinne

Head õppimist, armas Kärdla kool!

Margit Kagadze

Foto: Kaja Hiis-Rinne