HPV - inimese papilloomiviirus

Дата создания 26.01.2023

HPV on väga levinud nakkushaigus, millega puutub elu jooksul kokku ligi 80% täisealisest elanikkonnast. Nakkus levib naha või limaskestade kokkupuutel ning sellel puuduvad sümptomid ehk nakatunud inimene võib viirust endale teadmata edasi kanda.

Tavaliselt suudab inimese organism HPV nakkusest ise vabaneda umbes paari aasta jooksul. Harvemal juhul võib pikaajaline kõrge riskiga HPV tüve nakkus viia tõsiste haigusteni. Nii põhjustab HPV peaaegu kõik emakakaelavähi juhtudest ning seda seostatakse ka anaal-, päraku-, häbeme-, tupe- ja peenisevähi tekkega. 

Eestis on haigestumus ja suremus emakakaelavähki üks kõrgemaid Euroopas, meist eespool on veel vaid Leedu ja Rumeenia. Viimastel aastatel on emakakaelavähki suremus ja haigestumus aga püsinud muutumatuna. Hoolimata juba 2006. aastal alustatud emakakaelavähi sõeluuringust ületab emakakaelavähi haiguskoormus Eestis praegu tervelt neli korda Soome ja kaks korda kõigi Põhjamaade vastavat näitajat. Igal aastal haigestub Eestis emakakaelavähki ligi 160 ja sureb 65 naist. Lisaks sõeluuringutele on emakakaelavähi ennetamiseks võimalik end vaktsineerida. HPV vaktsiin on ohutu ja efektiivne ning pakub pikaajalist kaitset. Eestis vaktsineeritakse immuniseerimiskava alusel tasuta 12–14-aastaseid tütarlapsi.

Teavituskampaania lisainfo: hpv.vaktsineeri.eelink opens on new page

Дата последнего изменения 26.01.2023.

Больше новостей